18.10.14.

Pogled u istoriju: Milanova "Fatal Verona"

U ovom tekstu ćemo se podsetiti na dva teška poraza Rossonera u gradu Romea i Julije, posle kojih je u Italiji počeo da se koristi izraz "Fatal Verona".

Milan je u Veroni izgubio dva "Scudetta". Prvi 1973. (bio bi 10. po redu, na koji se kasnije moralo čekati još šest godina) i drugi 1990. godine.

Rossoneri očajni zbog teškog poraza

"Fatal Verona" broj 1

Prva "Fatal Verona" dogodila se 20. maja 1973. godine, u poslednjem kolu šampionata.

Finiš sezone 1972/1973 u Serie A, bio je veoma buran. Juventus je 4. marta izgubio derbi protiv Torina, a Milan pobedio u Vićenci i odvojio se na vrhu tabele. Mesec dana kasnije, "bianconeri" gube i u Firenci i Milan ima 5 bodova prednosti nad njima, a Lazio 2. U to vreme su se za pobedu dobijala 2 boda, tako da je to bila značajna prednost, 6 kola pre kraja prvenstva. Međutim, dve nedelje kasnije Lazio u Rimu pobeđuje Milan, u meču koji je okarakterisao jedan sporni trenutak: Rossoneri su gubili sa 2:1, a onda je u poslednjim minutima Chiarugi postigao pogodak za Milan, ali ga je sudija Concetto Lo Bello (zapamtte ovo ime!) neopravdano (pokazaće kasnije snimci) poništio zbog navodnog ofsajda. Zahvaljujući ovoj pobedi, Lazio se nakon ovog kola izjednačio sa Milanom po broju bodova na vrhu tabele, dok se Juventus približio na samo dva boda zaostatka (4 kola pre kraja). U naredna 3 kola Juventus osvaja 6 bodova (3 pobede), Milan 5 (2 pobede i 1 remi), a Lazio 4 (1 pobeda i 2 remija), tako da je situacija na vrhu tabele, uoči poslednjeg kola, bila sledeća: Milan 44 boda, Lazio 43, Juventus 43.
Milan, koji je 6 dana pre poslednje utakmice u Serie A, pobedom nad Leeds Unitedom u Solunu, osvojio evropski Kup Pobednika Kupova, tražio je da se izmeni datum odigravanja meča u Veroni, da se utakmica odloži za nekoliko dana, ali fudbalski savez Italije nije odobrio tu promenu.

Poslednje kolo: Verona-Milan, Napoli-Lazio i Roma-Juventus. I Verona, i Napoli, i Roma su u sredini tabele i za ta tri kluba poslednja utakmica nije imala nikakav značaj što se tiče plasmana na kraju šampionata. Milan pobedom obezbeđuje desetu šampionsku titulu (i dobija zlatnu zvezdicu). U slučaju nerešenog rezultata, igrao bi eventualno "majstoricu" sa Laziom ili Juventusom, ili sa oba ta kluba, u zavisnosti od njihovih rezultata u poslednjem kolu. A ako izgube, Rossonerima ostaje samo da se nadaju kiksu Lazia i Juventusa u Napulju i Rimu.

Stadion "Bentegodi" bio je prepun Milanista: njih oko 30.000 je ispunilo tribine stadiona u Veroni. Vijorilo se bezbroj crveno-crnih zastava, svi su bili spremni za proslavu jubilarnog desetog "Scudetta" i osvajanja zlatne zvezdice. Na klupi Milana bio je legendarni Nereo Rocco, a u ekipi Cesare Maldini i Gianni Rivera. Međutim...

Posle pola sata igre, Verona već vodi sa 3:0. Do kraja prvog poluvremena Milan smanjuje na 3:1, ali u drugom poluvremenu ne uspeva da se u potpunosti vrati u meč: domaćini postižu još 2 gola, vode sa 5:1, a Rossoneri do kraja utakmice uspevaju samo da ublaže poraz. Na kraju, Verona-Milan 5:3 i zbogom "Scudetto". (VIDEO)

Ali, to nije kraj ove priče.
Tako je bilo na kraju utakmica, ali posle prvih 45 minuta, Juventus je gubio od Rome sa 1:0, a u meču Napoli-Lazio nije bilo golova. Bodovna situacija na poluvremenu je bila ovakva: Milan 44, Lazio 44, Juventus 43 (za prvaka Italije bi se igrala "majstorica" Milan-Lazio). Međutim, u 2. poluvremenu ex-Milanista Altafini postiže pogodak za Juventus, a samo 3 minuta pre kraja Cuccureddu donosi pobedu Bianconerima. Lazio u finišu meča u Napulju posustaje, prima gol i gubi od Napolija sa 1:0.

Pričalo se u to vreme da je u poluvremenu utakmice u Rimu bilo susreta važnih osoba iz oba kluba u svlačionicama i da je Roma u drugom poluvremenu prepustila Juventusu pobedu (tada ta dva kluba nisu bila u lošim odnosima), da šampionsku titulu ne bi osvojio gradski rival Lazio. Milan je već bio ispao iz igre jer je u Veroni gubio ubedljivim rezultatom, pa je postojala "opasnost" da Lazio pobedom nad Napolijem po prvi put u svojoj istoriji postane prvak Italije (uzgred, uzeo je svoj prvi "Scudetto" već naredne sezone), tako da je Juventusu bila neophodna pobeda u Rimu da bi obezbedio barem dodatnu utakmicu ("majstoricu") sa Lazialima. No, Lazio je izgubio u Napulju, Juventus sa 2 gola u drugom poluvremenu (drugi u 87. minutu) pobedio Romu sa 2:1 i osvojio svoj 15. "Scudetto", a Milan se oprostio od svoje zlatne zvezdice, na koju je morao da čeka još 6 godina.

Van Basten iz protesta baca dres (i biva isključen)

"Fatal Verona" broj 2

Šampionat u Seie A, sezona 1989/1990.

4 kola pre kraja šampionata, Milan ima bod prednosti u odnosu na Maradonin Napoli (44 prema 43, za pobedu su se dobijala 2 boda). U 31. kolu (bilo je 18 ekipa, pa je bilo 34 kola u prvenstvu) Milan remizira u Bolonji (0:0), a Napoli u Bergamu (takođe 0:0) protiv Atalante. Međutim, u 77. minutu te utakmice, fudbaler Napolija Alemao je pogođen novčićem u glavu, saigrači i vođstvo sa klupe ga pozivaju da glumi tešku povredu glave, da padne na zemlju. On ih je poslušao, čak je i ostao 24 sata u bolnici. Nakon toga, Napoli ulaže žalbu, sve uz lekarski izveštaj o povredama glave, i dobija utakmicu službenim rezultatom 2:0 (VIDEO). Sa druge strane, u Bolonji nije priznat regularan gol Milana, koji se pokazao kao kobna greška sudija. Nova situacija na tabeli: Milan 45, Napoli 45. U izgledu je bila majstorica.

U 32. kolu pobede i Milana i Napolija na domaćim terenima (Milan 47, Napoli 47). A onda u pretposlednjem kolu Rossoneri gube u Veroni sa 2:1 (iako su vodili sa 1:0), uz 4 crvena kartona (Rijkaard, Costacurta, Van Basten i trener Sacchi) koje je Milanistima podelio, gle slučaja, sudija Rosario Lo Bello, sin gore pomenutog Concetta (koji je sudio Lazio-Milan 1973. godine). Napoli u ovom kolu pobeđuje u Bolonji (Milan 47, Napoli 49). U poslednjem kolu Napoli-Lazio 1:0, Milan-Bari 4:0 i zbogom "Scudetto": Milan 49 boda, Napoli 51.

Izvori: milannews.it, goal.com, wikipedia.org i youtube.com